Ważne dla mężczyzn. Problemy z prostatą – zioła, owoce, warzywa, herbaty. Czy jeść jajka?

Jak ja to robię, bo jak każdy starszy mężczyzna jestem zagrożony problemami z prostatą?

Codziennie rano na czczo, jeśli nie zapomnę, biorę sobie szklankę, nalewam na dno syrop z granatu, dodaję do pełna szklanki sok z pomidorów, jeśli nie mam ani soku ani pomidorów do zrobienia soku, to tak jak dzisiaj dodaję łyżeczkę koncentratu pomidorowego i wodę. Potem dodaję 1/4 łyżeczki kurkumy i tyle samo pieprzu, który zwielokrotnia działanie kurkumy.

Do pierwszej kawy, po śniadaniu, zjadam pestki dyni, które mają sporo witaminy E i znane są także z wielu zaleceń na problemy z prostatą.

Na koniec uzupełnienia artykułu przypomnienie artykułu https://antrejka.pl/tag/plodnosc/ i akcji #WłączTrybSamolotowy.

O problemach z płodnością już pisałem. W dużych niedawnych badaniach najsilniejsze odkrycie naukowców wiązało promieniowanie radiowe z nerwiakami serca u samców szczurów, ale naukowcy zgłosili także podwyższone wskaźniki chłoniaków, a także nowotwory dotykające prostatę, skórę, płuca, wątrobę i mózg u narażonych zwierząt.

Co mogę doradzić? Pilnujcie się, jeśli macie router na/pod/przy biurku, blisko bioder, podłączcie laptop kablem i wyłączcie wtedy WiFi, zarówno w routerze, jak i laptopie.

Ja poszedłem trochę dalej. Ponieważ smartfona używam głównie do: robienia zdjęć, aplikacji Endomondo na rowerze, postów i komentarzy na fejsie i twiterze, a także rozmów przez aplikację message, to kupiłem sobie adapter do kabla ethernetowego (sieć internetowa z routera) i mogę pracować przy włączonym trybie samolotowym na połączeniu przez USC-typ C. Przy systemie Android nic więcej nie trzeba. Jak ktoś ma końcówkę mini USB musi kupić trochę inny adapter. Parędziesiąt złotych i więcej zdrowia.

Jak macie w umowie pakiet światłowodowy na prędkość 1 GB to, żeby wykorzystać to na smartfonie, trzeba kupić trochę lepszy adapter np. taki:

—————————————————————————-

Jajka, kurczaki, nabiał a rak prostaty

Kiedyś dyskutowałem mailowo z jednym profesorem promującym bardzo mocno jajka w tv. Ponieważ akurat byłem krótko po lekturze książki dr. Gregera napisałem do tv i naukowca:

„…W niedawno wydanej w Polsce książce „Jak nie umrzeć przedwcześnie” autor Dr Michael H. Greger nawiązuje do tego tematu. Poniżej zacytuję fragment książki. Wydaje mi się, że kiedy są tak olbrzymie różnice w poglądach na ten temat między specjalistami od technologii żywienia a specjalistami od zdrowia, warto zachować umiar w lansowaniu jednej z tez. Jeśli rację mają naukowcy opisani poniżej, informacja przekazana w Panoramie do milionów Polaków, z których wielu może być zagrożonych chorobą, może doprowadzić do bardzo wielu tragedii. Oczywiście rację może mieć również Pan profesor, inżynier technologii. Znam przypadek pani dr. Budwig, która też zajmowała się technologią tłuszczy a nie medycyną i pomagała wielu ludziom poprzez swoją dietę. Obiektywna telewizja powinna jednak po takich wypowiedziach przedstawić również zastrzeżenie, że wielu specjalistów od medycyny ze słynnych uczelni i ośrodków badawczych, ma odmienne zdanie. Być może zupełnie inaczej jedzenie jajek oddziałuje na ludzi zdrowych, a zupełnie inaczej na ludzi chorych.
Poniżej cytat ze wspomnianej książki:…”

„…Dwa miliony mężczyzn w Stanach Zjednoczonych żyją z rakiem prostaty, ale życie z rakiem prostaty jest mimo wszystko lepsze niż umieranie z jego powodu. Jeśli nowotwór zostanie wykryty w chwili , gdy ogranicza się jeszcze do samej prostaty, to prawdopodobieństwo, że zabije cię w ciągu następnych 5 lat jest praktycznie zerowe. Jeśli jednak zdążył już się rozprzestrzenić, szanse przeżycia tych pięciu lat ma nie więcej niż jedna trzecia. Z tego powodu uczeni usiłują za wszelką cenę zidentyfikować czynniki sprzyjające przerzutom już istniejącego raka prostaty.

W nadziei na wykrycie możliwych winowajców badacze z Uniwersytetu Harvarda wybrali ponad tysiąc mężczyzn z rakiem prostaty na wczesnym etapie rozwoju i obserwowali ich przez kilka lat. W porównaniu z ludźmi stroniącymi od jaj u tych, którzy zjadali nawet mniej niż jedno jajko dziennie, prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu np. przerzutu do kości było dwukrotnie większe…”

Autor: Dr Michael Greger

Inne źródła:
http://nutritionfacts.org/2014/08/21/why-the-egg-cancer-link
[1] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22952174
[2] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20042525
[3] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22952174
[4] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21930800
[5] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11325827
Zachęcam do lektury zarówno książki jak i linków do wyników badań.

Pan profesor odpowiedział mi i pozostał przy swoim zdaniu.

Ja jestem zwolennikiem zasady ostrożnościowej. Jak ktoś ma podniesione PSA niech lepiej zrezygnuje z jajek.

Warzywa kapustowate i ruch (ćwiczenia)

A co dr. Greger poleca, gdy już są problemy, a nie jemy jajek, drobiu i nie pijemy mleka?

W tym samym rozdziale wspomina o ćwiczeniach i diecie roślinnej. Warto wybrać oba te rozwiązania, czyli więcej warzyw i więcej ruchu. O ruchu pisałem już wielokrotnie. Z warzyw dr. Greger poleca szczególnie te z rodziny kapustowatych: brokuły, brukselki, kapusty, kalafior, jarmuż.

Siemię lniane

Jeśli nie mamy żadnych kłopotów z jelitami i możemy spożywać zmielone siemię lniane, to warto to robić. Lignany hamują wzrost komórek tego nowotworu. Dobrze popijcie i spożywajcie nie więcej niż 3 łyżki dziennie.

Siemię najlepiej mielić na bieżąco, a nie kupować zmielone, które może się utlenić. Ja mielę porcję na 1 dzień, zamykam w słoiczku 2 łyżki i wsadzam do lodówki. Trzecią porcję wrzucam do soku.

Zioła

Palma sabałowa, pokrzywa, nawłoć i wierzbownica to zioła, które są zalecane na problemy z prostatą. Najwięcej pozytywnych opinii widziałem o naparze z wierzbownicy drobnokwiatowej.

Herbata czarna czy zielona

Doradzałbym picie zielonej herbaty. Są badania pokazujące, że nawet może zmniejszyć PSA. Czarna herbata pita w dużej ilości może zwiększyć zagrożenie. 20 % zielonej herbaty wypija się w krajach azjatyckich, gdzie występowanie raka prostaty jest znacznie rzadsze.

Sok z granatu

Polifenole granatu wg niektórych źródeł przeciwdziałają:
miażdżycy naczyń oraz chorobom układu sercowo – naczyniowego,
starzeniu się komórek, jak również demencji i chorobie Alzheimera,
przewlekłym procesom zapalnym nowotworom, szczególnie rakowi prostaty. Chyba sok ma lepsze działanie niż sam owoc. Jeśli chcemy spowolnić rozwój nowotworu nie żałujmy. Zamiast jajek kupmy sobie sok.

Granat ma parokrotnie mocniejsze działanie antyoksydacyjne od zielonej herbaty i znany jest działania antynowotworowego.

Sok pomidorowy

Związki zawarte w pomidorach chronią nas przez nowotworami (w szczególności rakiem prostaty), zakrzepami oraz chorobami skóry.

Szczególnie cennym składnikiem soku, o działaniu przeciwutleniającym, jest likopen. Likopen może zmniejszyć ryzyko rozwoju tego nowotworu aż o 30 %.

Spytajcie lekarza prowadzącego, najczęściej urologa, czy zaleca Wam kupienie i stosowanie tych produktów. Każdy, w starszym wieku, ma już jakieś choroby i powinien stosowanie tych produktów, w większych ilościach, skonsultować z lekarzem, szczególnie cukrzycy.

Polubcie stronę na fejsie, będziecie tam informowani o nowych postach z nowymi artykułami.